„Łowcy skarbów. Kto da więcej” w TV4

Licytacje, podczas których ceny poszybują w górę, znakomitych ekspertów rynku sztuki, antyków, designu i przedmiotów kolekcjonerskich, którzy odkrywają przed nami fascynujące tajemnice wycenianych przez siebie skarbów i barwne grono tytułowych Łowców, którzy rywalizują o najciekawsze okazy – zobaczymy w kolejnym tygodniu w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, emitowanym od poniedziałku do piątku o godz. 18 w Czwórce.
W premierowych odcinkach tego tygodnia wśród przedmiotów, jakie mogą zachwycić lub zaintrygować Łowców, ekspertów, prowadzącego – Pawła Orleańskiego oraz widzów znajdą się: kolekcjonerska zabawka-łazik, na którą właściciel polował 10 lat, miśnieńska porcelana, stara maszyna do pisania związana z tragiczną wojenną historią, unikatowa lampa kryształowa z fabryki, dla której projektował sam Salvador Dali, Baltonowski neon i rysunek popularnej komiksowej postaci z autografem Szarloty Pawel, pierwszej damy polskiego komiksu, której prywatna i zawodowa historia wystarczyłaby na niejeden filmowy scenariusz…

Poniedziałek, 13 lutego godz. 18:00

W tym odcinku zobaczymy licytację karty komiksowej, przedmiotu o zagadkowo  brzmiącej nazwie kofsz,  srebrnej papierośnicy oraz wazonu wyprodukowanego przez spółdzielnię Rzut Toruń.

Wtorek, 14 lutego godz. 18:00

Jak wśród miśnieńskiej porcelany rozpoznać wyroby królewskie od pozostałych? Jaką dramatyczną historię kryje maszyna do pisania z lat 20.? Co sprawia, że wartość starej książki znacząco rośnie?
Na początek aukcja rodzinnej pamiątki przekazywanej z pokolenia na pokolenie w rodzinie pana Andrzeja, czyli zestawu złożonego z misy, patery i talerza. Licytację poprzedzi ekspertyza, której dokona dr Marek Kruczek – członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejny skarb to maszyna do pisania marki Urania, którą oceni i wyceni miłośnik i znawca wszystkiego, co ma czcionki, cięgna i pozwala pisać kryminały – historyk techniki Leszek Klein. Ponadto zobaczymy unikatową francuską lampę kryształową z lat 50., o której opowie Krystyna Łuczak-Surówka – historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Na koniec licytowane będą starodruki, którym uważnym okiem, przyjrzy się Michał Niesiołowski – antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem,  właściciel antykwariatu i galerii sztuki.

Środa, 15 lutego godz. 18:00

Jak wyglądała kosmiczna fotowoltaika w latach 70. i jaką cenę osiągnie na aukcji zabawka-miniaturka słynnego łazika? Ile może być dziś warty kaseton reklamowy sieci sklepów dewizowych z czasów PRL, Baltona? Za ile sprzedana zostanie maszyna do liczenia z XIX wieku?
Pierwszy skarb w tym odcinku przeniesie nas w czasie, a w Łowcach, ekspercie i prowadzącym obudzi dziecięcą radość zabawy – chodzi o model kultowego łazika  Łunochód 1 z początku lat 70. zachowany w idealnym stanie. O tej wyjątkowej zabawce, jej pierwowzorze i  społecznym znaczeniu opowie Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design.
Następny skarb to należący do pani Renaty z Gdańska kaseton reklamowy „Baltony” z lat 70., przedstawiający uśmiechniętego marynarza. O wartości tego skarbu i symbolu luksusu w dawnym ustroju opowie Krystyna Łuczak-Surówka – historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Jako trzecia wystąpi w programie pani Jolanta z ręcznie robioną brytyjską ceramiką marki Wedgwood. O tajemnicach tej angielskiej kamionki, sposobach jej farbowania i historii marki, a także o wartości finansowej tego skarbu opowie dr Marek Kruczek – członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
Na koniec poznamy panią Małgorzatę, która do programu przywiozła szwedzką maszynkę do liczenia, zaprojektowaną przez Willgodta Theophila Odhnera. O twórcy maszyny, jego historii i wartości materialnej tego skarbu  opowie wytrawny znawca i historyk techniki Leszek Klein.

Czwartek, 16 lutego godz. 18:00

Tym razem pierwszym licytowanym przedmiotem będzie przywieziona przez pana Kazimierza ze Skierniewic nietypowa lampa podłogowa art deco ze stolikiem. Nieco światła na historię oraz wartość tego przedmiotu rzuci Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel sklepu z powojennym designem.
Kolejny skarb to przywieziony przez panią Joannę imponujący przedwojenny kilim. O różnicy między gobelinem a kilimem, o walorach  tego skarbu z fabryki Moszki Neimana oraz o fascynującym klimacie XIX wiecznej Łodzi  opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, jak również wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Następna licytacja dotyczyć będzie rysunku kultowego bohatera komiksu z lat 70. „Jonek, Jonka i Kleks” należącego do pani Doroty z Podkowy Leśnej. O autorce komiksu, Szarlocie Pawel której burzliwe losy starczyłyby na kilka powieści, o rynku kolekcjonerskim związanym z komiksami oraz o wartości, estetyce i kulturowym znaczeniu przeznaczonego na licytację rysunku opowie Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki, a także właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Po licytacji żyrandola czas na spotkanie z panem  Przemysławem z Poznania, który przywiózł ze sobą  elementy zestawu 1329 zaprojektowanego przez wybitnego artystę Rajmunda Hałasa. Co oznacza nazwa? Z jakich lat pochodzi ten skarb? Co stanowi o jego kunszcie artystycznym i wartości materialnej? Jaki był – zawodowo i prywatnie – kultowy projektant tych mebli? Na te pytania odpowie ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka.

Piątek, 17 lutego godz. 18:00

W tym odcinku licytowane będą: przedwojenny słój na ocet, konsola Pegasus „MT777DX” z 1994 roku, metalowy samochodzik Moskwicz AZAK Raduga z 1977 roku i krzesło „Skoczek” z lat 70.

Łowcy, których zobaczymy w odcinkach tego tygodnia to:

Martyna Kupczyk – architekt w codziennym życiu i programie „Nasz nowy dom” oraz skuteczny i wytrawny Łowca skarbów
Maryla Król – znawczyni mebli, zegarów, porcelany i cudeniek designu, bywalczyni większości targów staroci w całej Europie,
Agnieszka Doleżych – z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Łowca zaginionych skarbów, które ratuje od zapomnienia, by przywrócić im dawny blask,
Paweł Papaj – pasjonat przedmiotów pięknych, miłośnik ikon oraz kolekcjoner biżuterii i mebli które prezentuje w prowadzonej  wspólnie z rodziną galerii,
Arkadiusz Woźniak – kolekcjoner mebli, obrazów, porcelany oraz sprzętu audio z lat 70., wiele z jego skarbów zagrało w filmach i reklamach,
Krzysztof Kobyliński – pasjonat designu skandynawskiego i antyków, od 15 lat współpracuje z duńskimi domami aukcyjnymi i konserwatorami sztuki, jego skarby od lat pojawiają się w polskich produkcjach filmowych, telewizyjnych i reklamowych,
Marcin Furtak – architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej wirtualnej galerii,
Aleksander Prugar – fotograf, designer, a przede wszystkim miłośnik i odkrywca szklanych skarbów,
Łukasz Barucha – miłośnik i popularyzator stylu i przedmiotów vintage, o których opowiada na swoim autorskim video blogu,
oraz Michał Nowocin – kiedyś bankier, obecnie zapalony i wytrawny Łowca wyjątkowych mebli, lamp, luster i porcelanowych ozdób.„Łowcy skarbów. Kto da więcej”

Copyright: Polsat